Kubilay Fragmanı
Fragmanı
  • Currently 4.83/10

4.8/10
29 oy

Filmin Özeti
Osmanlı İmparatorluğu zor durumdadır ve toprakları bir bir işgal edilmektedir. Bu durum karşısında Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Kurtuluş mücadelesini başlatmak için Anadolu ya geçerler. Büyük Millet Meclisini kurup İstanbul Hükümetinin başaramadığını başarırlar ve yurdu düşman işgalinden kurtarıp yeni bir devlet kurarlar. Yeni hükümet Lozan Antlaşması ile varlığını tüm dünyaya duyurur.

Yeni ve bağımsız devleti kabullenemeyenler vardır. İnkılaplar devam ederken Türk milletinin aydınlanmasını istemeyenler ayaklanmalara başlar. Kubilay genç bir öğretmendir. Askerliğini yapmak üzere asteğmen olarak İzmirin Menemen ilçesine gelmiştir. Kendini mehdi ilan eden Derviş Mehmet ve adamları, Şeyh Esat ve Laz İbrahimin yönlendirmeleriyle yeni bir ayaklanma için Manisaya giderler.

Manisaya giderken aralarından Çakır Ramazan kaçar. Kendilerini ihbar edeceğini düşünen Derviş Mehmet ayaklanmayı Menemende çıkarmaya karar verir. Bunu duyan Ragıp Bey, Menemen halkını tanıyan Kubilayın olayla ilgilenmesini ister.
Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!